Aktivizační činnosti v Domově se zvláštním režimem v měsíci červnu

12. 07. 2022
Klientům Domova se zvláštním režimem v červnu aktivizační oddělení zpříjemnilo několik dopolední kulinářskou dílnou. První akce se konala pod pergolou na zahradě oddělení 8, kde jsme společně s klienty opékali špekáčky. Po celou dobu nám svítilo slunce a řada klientů se při čekání na špekáček slunila a poslouchala reprodukovanou country hudbu. Druhá akce se nesla v duchu palačinek. Klienti si sami připravili těsto na palačinky, se smažením pomohl personál a následná úprava a degustace byla na klientech. Obě akce se velmi vydařily a bylo krásné sledovat rozzářené a spokojené tváře klientů.
Připravily jsem i arteterapeutickou dílnu pro některé klienty. Cílem bylo vytvořit prostorový objekt na téma domov z keramické hlíny. Na úvod a jako motivace jsme vedly rozpravu o místě kde klienti žili, o domově. Připravily jsme šablony různých domovů. Na fasádu domů klienti použili techniku obtiskování rostlin. Někteří klienti začali s keramickou hlínou pracovat spontánně mimo téma, což bylo úžasné. Vznikla tak například úžasná figurka ženské postavy. V této dílně budeme pokračovat následující měsíc, kdy se domy po prvním přežahnutí v keramické peci naglazují a opět vypálí. Výsledné výrobky budou vystaveny na oddělení.
Koncem června jsme klientům připravily muzikoterapeutickou dílnu s živou hrou na akordeon a zpěvem. Klientů jsme rozdaly perkusní nástroje – dřívka, triangl, tamburínu a různá chrastítka. Po pár úvodních písních klienti začali komunikovat prostřednictvím hudby. Většina z nich zpívala, rozpomenout si na texty lidových písní nebyl problém. Postupně se začaly přidávat i perkusní nástroje, a dokonce některé klientky začaly tančit. Avšak i pasivní účast přináší uživatelům pozitivní účinek. Jsme velmi rádi, že se nám podařilo navodit příjemnou atmosféru.
 
Za aktivizační oddělení
Miroslava Hodovská, Eva Kuchařová, Magda Strouhalová
 
top