Slovanská epopej nadchla klienty Kociánky

12. 07. 2022
Dvacátého druhého června byl pro téměř dvacítku našich klientů dnem poměrně neobvyklým. Část dne totiž nestrávili za zdmi domova, ale vycestovali do Moravského Krumlova za účelem zhlédnutí velkolepé Slovanské epopeje. 
Ráno jsme vyjeli z domova autobusem a v slunečné poledne jsme již stáli před Slovanskou epopejí. Jedinečná scenerie se nachází na zámku v Moravském Krumlově. Díky velkoformátovým rozměrům se klienti rázem propadli v čase o několik století. Preciznost Alfonse Muchy, rodáka z Ivančic všechny nadchla. „Líbí se mi jeho motivy, které odkazují na naši historii,“ podotkla klientka z oddělení 1 paní Benešová.
Obrazů z období 1910-1928  je celkem dvacet a zobrazují důležité okamžiky slovanského národa. Klienti tak v tváří tvář pohleděli například na Přemysla Otakara II., Jiřího z Poděbrad nebo Jana Amose Komenského. Milá průvodkyně nám sdělila rovněž i několik zajímavostí. Věděli jste například, že největší obrazy měří 6x8 metrů a maloval je z vysokého lešení od svých padesáti let? Nebo že jediný podepsaný obraz je s Janem Amosem Komenským, aby mu malíř vzdal hold, díky postoji J.A.K. ke vzdělávání? Klienti jen nevěřícně kroutili hlavou, nevěděli, kam se dřív podívat, detailní malby rozvíjeli jejich fantazii.
Po smyslovém obohacení nadešel čas i na to chuťové a proto jsme se společně najedli v nedaleké restauraci. Klienti si poté prošli náměstí a plní dojmů nasedli zpět do autobusu na Kociánku. Výlet si všichni velice chválili a již teď se těší na další akce!
 
top